Terapie červeným světlem – jak funguje a jaké výhody přináší?
Pro lidské tělo je naprosto přirozené trávit většinu času ve venkovním prostředí na přirozeném světle a za dopadajících slunečních paprsků. Jenže s přibývající prací uvnitř budov se průměrné množství času stráveného venku značně snižuje. A to se může nepřímo, ale i poměrně výrazně, projevovat na celkovém zdraví organismu. V poslední době se tak do popředí dostává metoda, která využívá světlo v červeném nebo infračerveném spektru pro terapii.
Co to je a jak funguje červené a infračervené světlo
Světlo ve vlnových délkách v červeném až infračerveném spektru představuje výbornou alternativu k přirozenému slunečnímu záření. Po působení světla v tomto rozpětí je cílem podpořit v organismu tvorbu energie. Konkrétně ATP, což je zkratka pro adenosintrifosfát, který se účastní většiny biochemických reakcí v organismu a představuje klíčovou látku pro fungování lidského těla jako celku.
Z pohledu pozitivních účinků může být světelná terapie srovnatelná s pobytem na slunci o podobném trvání. Jen nejde o zdroj UV záření, což znamená, že fototerapie červeným světlem nemůže podpořit produkci vitamínu D.
Rozdíly mezi červeným (RED) a infračerveným (NIR) světlem
Červené světlo je ve vlnových délkách v rozmezí 620 až 700 nm. Jeho hlavním účinkem je podpora buněčné obnovy. Podporuje hojení ran i zpomaluje známky stárnutí, kdy může jít o vhodnou metodu, jak oddálit tvorbu vrásek.
Blízké infračervené světlo (NIR) má vlnovou délku 700 až 1 000 nm. Díky tomu podporuje regeneraci svalů a především efektivní činnost mitochondrií, které v buňce slouží jako výrobna energie. Práce takových buněk je o poznání výkonnější a produkují optimální množství ATP.
Příznivé účinky terapie červeným světlem
A proč vůbec vyzkoušet světelnou terapii? Důvodem je celá řada pozitivních účinků na lidský organismus. Jde o metodu, které je také označována jako biohacking. Obecně patří mezi benefity fototerapie podpora pružnosti pokožky, zdravější krevní oběh nebo zmírnění bolesti kloubů. Výčet účinků terapie červeným světlem tím ale rozhodně nekončí. Působení červeného nebo infračerveného světla bylo zkoumáno již v tisících vědeckých výzkumech a stále je předmětem zájmu. Do budoucna může být používání světelné terapie stále častější.
Zlepšení kvality spánku
Mezi jeden z hlavních účinků terapie červeným světlem patří podpora kvalitního spánku. Při dodržování správného režimu a intenzity světelných terapií je možné poměrně výrazně vylepšit i problémy s nespavostí. A to všechno bez nutnosti užívání speciálních léků. Základním předpokladem pro zdravý spánek je dobře fungující cirkadiánní rytmus, kdy tělo jede v pravidelných téměř 24 hodinových intervalech. Ty jsou klíčové pro tvorbu hormonů spánku i bdělosti. Z toho důvodu je dobré aplikovat terapie červeným světlem hlavně během ranních hodin.
TIP NA ČLÁNEK: Jak červené světlo ovlivňuje spánek a proč může pomoci s nespavostí
Lepší regenerace a sportovní výkon
Červené nebo infračervené světlo se také využívá pro efektivnější regeneraci svalových buněk či tkání například po zranění. Může pomoci pro správné hojení jizvy, aby byla co nejmenší. To všechno díky prohřátí tkání, kdy dochází k podpoření tvorby ATP. Z dlouhodobého hlediska může pomoci i pro lepší sportovní výkony právě díky lepší regeneraci.
Vliv na zdraví pokožky
Terapie červeným světlem může mít pozitivní vliv nejenom na celkové zdraví, ale také na krásu. Pomůže vám totiž s tvorbou kolagenu, elastinu, ale i dalších látek v pokožce, které se starají o její pevnost, pružnost a mladistvý vzhled. Pro tento účel je vhodné především blízké infračervené světlo (NIR). To může mít pozitivní vliv na akné, celulitidu nebo strie.
Podpora správné funkce hormonů
NIR světlo dokáže proniknout do hlubších vrstev kůže a až k některým orgánům. Může tak ovlivnit tvorbu některých hormonů. Pro tento účel se využívá hlavně při problémech s nedostatečnou funkcí štítné žlázy. Tehdy je činnost tohoto endokrinního orgánu dostatečně podpořena a začít správně fungovat z pohledu tvorby hormonů.
Mírný efekt může být patrný i pro jiné hormony. Obecně můžete pozorovat také zlepšení nálady, což je nejvíce patrné hlavně během zimy. Pravidelné terapie červeným světlem tak mohou mít dobrý vliv nejenom přímo na tělo, ale také na vaše psychické zdraví.
Zmírnění stresu
Při správném aplikování terapie červeným světlem můžete pozorovat pozitivní vliv na zmírnění stresu. Obecně je působení červeného světla označováno jako příznivé pro zdraví mozku. Dojde k podpoření efektivní činnosti procesu přirozeného čištění od škodlivin. A to platí jak pro stres, tak i pro celkovou funkci mozku.
Co budete potřebovat pro terapii červeným nebo infračerveným světlem
Světelnou terapii je možné bez problémů provozovat i v domácích podmínkách. Potřebovat k tomu budete speciální lampy nebo světelné panely. Červené nebo infračervené panely vynikají svou větší velikostí, kdy dokážou efektivně ozářit větší část těla. Pro svícení se většinou používá LED technologie, kdy je spektrum světla dostatečně výkonné, ale zároveň nespotřebuje provoz takového panelu závratné množství elektřiny.
Pro jednodušší a spíše bodové použití mohou být dobrou volbou infralampy. Jejich pořízení může být poměrně levné a může se jednat o startovací model pro příležitostné použití. Při dodržení zásad fototerapie však můžete i s poměrně základní lampou pozorovat dobré výsledky.
Pravidla fototerapie červeným a infračerveným světlem
Pokud se rozhodnete vyzkoušet světelnou terapii, je základním předpokladem kvalitní lampa nebo panel s odpovídajícím spektrem světla. Následně přichází na řadu několik jednoduchých pravidel, která je třeba dodržovat, aby byl efekt co možná největší.
- Optimální vzdálenost – obecně je vzdálenost osvětlované partie od zdroje zhruba 10 až 30 centimetrů podle výkonu lampy.
- Doba svícení – klíčová je také doba svícení. Interval může být 10 až 30 minut podle toho, jak velkou plochu osvěcujete.
- Počet etap – svícení můžete rozdělit do několika etap během dne. Doporučují se 2 až 3 etapy za den v trvání maximálně 30 minut. Pro dobré výsledky je vhodné dodržovat pravidelnost a fototerapii si dopřá
- Denní doba použití – nejlepší je ráno a dopolední hodiny. U červeného světla dejte pozor, aby poslední použití bylo nejdéle 3 hodiny před spánkem. Má totiž přirozeně povzbuzující účinky. U NIR spektra na tom nezáleží.
Světelná terapie může být aplikovaná také u dětí. Obecně je však lepší zvolit delší vzdálenosti a kratší intervaly maximálně kolem 10 minut. Rovněž je možné využívat infračervené spektrum pro terapii během těhotenství. Opět s delší vzdáleností a kratším intervalem. V případě rizikového těhotenství se však pro jistotu poraďte s lékařem.
Pozor na rizika světelné terapie
Protože se pro světelnou terapii mnohdy využívají poměrně silné lampy, je nutné dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Do panelu se rozhodně nekoukejte přímo očima. Je to podobně nepříjemné a pro oči nezdravé jako koukání do slunce či jiného silného zdroje světla. Při překročení doporučené doby svícení na jedno konkrétní místo nebudou pozitivní efekty nijak přibývat, ale naopak se mohou vytrácet.
Výhodou světelné terapie je fakt, že při dodržení zásad z pohledu vzdálenosti a doby svícení, nemá žádné prokazatelné negativní účinky. I tady ale platí, že je dobré dát na osobní pocit. Pokud by vám fototerapie nevyhovovala, není na tom nic špatného.
Kdy se terapie červeným světlem vyplatí?
Infralampy nebo panely mohou být výborným pomocníkem pro podpoření celkového zdraví organismu. Obecně je však potřeba uvažovat nad terapií červeným světlem víceméně jako nad suplementem. Jde o formu biohackingu, která může pomoci s různými problémy. Zároveň však přímo nenahrazuje působení slunečního záření a benefity plynoucí z času stráveného venku.
Při pořízení zařízení pro domácí terapii červeným nebo blízce infračerveným světlem počítejte také s tím, že to bude vyžadovat určitou pravidelnost. Pokud nejste ochotni vytvořit si režim, kdy si alespoň několikrát do týdne terapii dopřejete, nemůžete očekávat zázraky. Na druhou stranu mohou některé levnější modely infralamp pomoci při akutních problémech a pro občasné použití například při zranění, namožení svalů a podobně. Snadno si takto vyzkoušíte, jestli vám tato technika vyhovuje, ať se případně lépe rozhodnete, jestli do terapie červeným světlem zainvestovat ještě o něco více.
Doporučujeme video od mito light.