Jméno čínského klubu Guangzhou Evergrande je známé asi jen skutečným fotbalovým nadšencům. Jedná se přitom o jednoznačně nejúspěšnější čínský klub, osminásobného ligového šampiona a také klub s největším rozpočtem v celé Číně. K těmto úctyhodným charakteristikám se již zanedlouho přidá další – Guangzhou Evergrande bude týmem hrajícím na největším stadionu na světě.

Rekord v Městě květů

Největší stadion světa neohromuje jen svojí plánovanou stotisícovou kapacitou, ale i svým architektonickým řešením. Guangzhou je přezdíváno „Město květů“ a k tomuto označení se jednoznačně hlásí i design stadionu. Ten bude mít totiž podobu obřího lotosového květu v oranžovo-červené barvě. Za tmy bude stadion samozřejmě nasvícený a jeho barva bude moci být prakticky jakákoliv.

Klasické hlediště doplní řada celkem 152 VIP boxů a také 16 super-VIP boxů pro ty nejváženější návštěvníky. Celá stavba vyjde v přepočtu na 45 miliard korun a dokončena by měla být v roce 2022.

Rekord s jepičím životem

Kazit bude radost fanouškům Guangzhou Evergrande pravděpodobně fakt, že rekord jejich domácího stadionu si světový rekord v kapacitě udrží jen chvíli. Rekonstrukci slavného Nou-Campu totiž plánuje Barcelona a po jejím dokončení se kapacita katalánského svatostánku zvýší na plných 105 tisíc diváků.

Vzhledem ke kvalitě čínské Super-league se také může leckdo ptát, zda je takto gigantický stadion pro Guangzhou to pravé. Díky zavedení platového stropu pro čínskou ligu se navíc nedá příliš předpokládat raketový vzestup kvality, neboť do čínských klubů se hvězdy světového formátu už nyní tolik nepoženou. Ekonomická realita je ale jednoznačná, ve 14 milionovém jihočínském Guangzhou je potenciálních návštěvníků více než dost a stadion pravděpodobně prázdnotou trpět nebude.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *