Pákové kávovary, jinak též zvané manuální presovače, jsou oblíbenými přístroji k přípravě vynikajícího espressa v domácnostech nebo menších kavárnách. Umí však připravit i cappuccino nebo latté. Díky použití čerstvé mleté kávy zachovávají její nezaměnitelné aroma a vynikající chuť.

Princip fungování pákových kávovarů

Pákové kávovary fungují na principu průchodu horké vody přes stlačenou namletou kávu. Ta se umísťuje do sítka nad pákou. Pákové kávovary nemají zásobník na kávu, každou porci si připravujete čerstvou. Zůstane tak zachované aroma a skvělá chuť čerstvé kávy, kterou ocení každý milovník tohoto lahodného nápoje.

Klíčové vlastnosti pákových kávovarů

Jedním z nejdůležitějších parametrů je tlak, který je na kávu v průběhu přípravy vyvíjen. Tlak čerpadla by měl dosahovat cca 8-9 barů, a to po celou dobu přípravy kávy. Abyste měli jistotu, že přístroj požadovaný tlak udrží skutečně po celou dobu, je vhodné vybrat přístroj, který dosahuje tlaku vyššího, nejlépe 15 barů. To je při přípravě kávy považováno za určitý standard a zároveň maximum, protože vyšší tlak už na chuť kávy nemá žádný vliv.

K dalším důležitým vlastnostem patří příkon, který ovlivňuje rychlost, s jakou bude přístroj připraven k použití, a objem nádržky na vodu. Ten se u pákových kávovarů pohybuje mezi 1 a 2,5 litry.

Pákové kávovary se mezi sebou liší řadou dalších funkcí a vybavením. Mohou mít integrovaný mlýnek, možnost nastavit výšku podle hrníčku, vařit kávu do dvou šálků současně, v mnoha z nich lze kromě mleté kávy použít i tzv. PODy, tedy 7g sáčky s porcovanou kávu.

Tip:  Slušný výběr pákových kávovarů na espresso má ve své nabídce například Gourmetkava.cz. Najdete zde modely vyzkoušených značek jako je Bezzera, La Pavoni či Gaggia.

Pákové kávovary – výhody a nevýhody

Ve srovnání s plně automatickými kávovary je jejich výhodou o mnoho nižší cena. Dalším v domácnostech oblíbeným typem kávovaru jsou kapslové kávovary. Jsou levné, jednoduché na ovládání a dokáží připravit i studené nápoje, mléčné nápoje a čokoládu. Jejich nevýhodou je však vyšší cena za šálek kávy a nutnost použití kapslí od jednoho výrobce. Zároveň použitím kapslí ztrácíte autentický požitek z lahodné, čerstvě namleté kávy.

TOP 5 pákových kávovarů

V hodnocení pro tento článek jsme vycházeli ze srovnání tří různých testů pákových kávovarů, uveřejněných na serverech arecenze.cz, equiplo.cz a vas-pomocnik.cz. Dále z recenzí zákazníků, ze zákazníky hodnocené oblíbenosti jednotlivých modelů, a také jsme zohlednili prodejnost ve třech známých e-shopech – Alza, Datart a Euronics.

De’Longhi EC 850

Přístroj De’Longhi EC 850 byl vyhodnocen jako nejlepší pákový kávovar serverem vas-pomocnik.cz a v testech serverů Arecenze a Equiplo se umístil shodně na druhém místě. Oba tyto servery na první místo zvolily jiný z pákových kávovarů značky De’Longhi, ovšem na konkrétním typu se neshodly.

Pákový kávovar  De’Longhi EC 850 je univerzální přístroj, který má řadu skvělých funkcí. Tlak čerpadla je 15 barů. Díky příkonu 1450 W budete mít kávu připravenou velmi rychle. Přístroj disponuje odnímatelnou nádržkou na mléko, odkapávacím táckem a odkládací plochou na šálky. Výhodou je možnost použití jak mleté kávy, tak PODů, a možnost připravit dva šálky najednou. Zvláštností tohoto přístroje je funkce automatického šlehání mléka. K nevýhodám patří malý objem nádržky na vodu, jen 1 litr, a malá výška pod tryskou, takže se do něj nevejdou vysoké sklenice na latté.

Catler ES 8013

Server vas-pomocnik.cz umístil tento přístroj na druhé místo. V hodnocení serverů Arecenze a Equiplo získal páté a čtvrté místo. Mezi odborníky v přípravě kávy je však značka Catler velmi ceněná a výborně vychází i v recenzích zákazníků. Jde o nejprodávanější pákový kávovar na Datartu i Alze. Proto si druhé místo právem zaslouží.

Pákový kávovar Catler ES 8013 patří k nákladnějším kávovarům díky integrovanému zásobníku na zrnkovou kávu a mlýnku. Kávu si můžete nechat namlít přímo do sítka a stlačíte ji integrovaným pěchovačem, jak je potřeba.

Druhou zvláštností tohoto přístroje je systém nízkotlakového předpaření. To znamená, že tlak se navyšuje pozvolna.

Tento pákový kávovar je vhodný i do menších kanceláří díky velkému objemu nádržky na vodu (2 litry) a možnosti připravit dva šálky kávy současně.

Nevýhodou může být vyšší cena, náročnější obsluha a absence odvápňovacího programu, což poněkud komplikuje údržbu přístroje. Rovněž v něm nejdou použít PODy.

De’Longhi EC 680

Pákový kávovar De’Longhi EC 680 se v testu serveru Arecenze umístil na první příčce, ovšem v hodnocení Equipla vůbec  nefiguroval a na vas-pomocnik.cz skončil čtvrtý. Zajímavé je, že na Datartu je tento přístroj rovněž čtvrtý, a to v prodejnosti. Časopisem dTest byl v roce 2015 vyhodnocen jako nejlepší pákový kávovar, a to na základě testů více než desítky kávovarů určených pro použití v domácnosti.

Jde o menší přístroj s příjemným designem. Má standardní tlak 15 barů a příkon 1350 W. Odnímatelná nádržka na vodu o objemu 1 litr postačí pro potřeby menší domácnosti. Velkou výhodou tohoto pákového kávovaru jsou rozsáhlé možnosti nastavení, což milovníkům kávy umožní experimentovat a najít si pro sebe to nejlepší. Můžete nastavovat množství vody, teplotu i tvrdost vody. Má odvápňovací program a funkci nahřívání šálků.

K nevýhodám patří malé rozměry kávovaru, takže se do něj těžko vejdou dva šálky současně, ač přístroj touto funkcí též disponuje. Někteří uživatelé ale naopak přístroj preferují právě kvůli jeho malým rozměrům.

De’Longhi EC 685

Pákový kávovar EC 685 se v testu Equiplo umístil na prvním místě, na Arecenze na třetím a v tabulce server vas-pomocnik.cz vůbec nefiguroval. Na Datartu má druhé místo v prodejnosti, na Alze čtvrté, a je hvězdou Euronics.

V podstatě jde o přístroj podobné kategorie, jako dříve zmíněný pákový kávovar De’Longhi EC 680. Má všechny standardní funkce, tlak 15 barů, příkon 1350 W a široké možnosti nastavení pro náročné uživatele. Díky možnosti nastavení množství vody nemusíte vodu kontrolovat manuálně, můžete nastavit i tvrdost a teplotu vody. Objem nádržky na vodu je 1 litr. Přístroj má funkci odvápnění, což velmi usnadňuje čištění kávovaru, a je kompatibilní s PODy. V tomto pákovém kávovaru můžete připravit dva šálky kávy současně. Přístroj je zajímavý také krásným elegantním designem.

Výhodou a současně pro některé uživatele i nevýhodou jsou, stejně jako v předchozím případě, malé rozměry přístroje. Zajímavou, v jedné recenzi zmíněnou nevýhodou je to, že je prý přístroj příliš průměrný. To však záleží na individuálním vkusu a požadavcích každého jednotlivého zákazníka.

Electrolux EEA 111

Jde o nejlepší pákový kávovar pro nenáročné uživatele za velmi příznivou cenu. V hodnocení serverů Arecenze a Equiplo se umístil shodně na sedmém místě.

Pákový kávovar Electrolux EEA 111 je ve své cenové kategorii jeden z mála, který splňuje standard tlaku 15 barů. Velmi výhodný poměr ceny a kvality z něj tak činí skvělého adepta pro použití v menších domácnostech. Splňuje veškeré požadavky na to, co by měl správný kávovar mít – nahřívání šálků, parní trysku na šlehání mléka, automatické vypnutí po 30 minutách nečinnosti, velký výkon 1470 W a zásobník na vodu o objemu 1,25 l, ovšem bez filtru. Dokáže připravit dva šálky kávy současně.

Pákový kávovar Electrolux EEA 111 nemá možnost nastavení dávkování vody ani nastavení tvrdosti a teploty vody, ale nejde o funkce, které by byly běžné. Nevýhodou je absence odvápňovacího programu, což činí přístroj náročnějším na údržbu. Není kompatibilní s PODy.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *