Přestože si většina lidí spojuje konopí spíše s omamnými látkami, tato rostlina má své pevné místo například ve stavebnictví. Čísla hovoří za vše – v České republice se až do nedávné doby konopí pěstovalo až na 10 000 hektarech. Samozřejmě se však nutně nejedná o konopí, ze kterého se vyrábí například doplňky stravy či jiná léčiva. Konopí totiž existuje celá řada druhů, z nichž se každý hodí na trochu jiné účely. A jaké konopí se tedy nejvíce využívá ve stavebnictví?

Jaké konopí se využívá ve stavebnictví?

Zatímco například konopí indické je známé především velkým obsahem omamných látek, tedy THC, ve stavebnictví bychom narazili především na konopí seté. Tato teplomilná rostlina, která dorůstá výšky až 6 metrů, má nejen pozitivní účinky na půdu, ve které roste, ale také se díky vysokému podílu dřevité hmoty hodí na spoustu různých účelů, které si představíme na následujících řádcích.

Konopí jako ekologická surovina

Přestože má u nás použití konopí jako stavebního materiálu dlouhou tradici, s příchodem moderních stavebních materiálu začalo jeho použití ve dvacátém století postupně uvadat. Dnes se však začíná pomalu vracet zpátky na výsluní, především z důvodu, že se jedná o opravdu ekologickou surovinu

Obnovitelný stavební materiál

Jedním z důvodů, proč se jedná o ekologičtější stavební materiál, je jednoduše fakt, že patří mezi obnovitelné materiály. Na rozdíl od skelné vaty a dalších moderních stavebních hmot se totiž dá jednoduše vypěstovat a stejně tak v případě potřeby ekologicky zlikvidovat. Z hlediska obnovitelnosti je také důležité zmínit opravdu rychlý růst konopných rostlin – výšky přes čtyři metry je schopno konopí dosáhnout za pouhé čtyři měsíce. A pokud by vás zajímala konkrétní čísla výnosnosti této suroviny, vězte, že z hektaru půdu získáme až osm tun stavebního materiálu, což postačí přibližně k výstavbě menšího domu.

Technické konopí, které se využívá ve stavebnictví

Energetická úspora

Obnovitelnost však není jedinou výhodou, který konopí jako stavební materiál nabízí. Využíváno je především díky svým výborným izolačním vlastnostem, které jsou srovnatelné s již zmiňovanou skelnou vatou, jen s tím rozdílem, že se jedná o stoprocentně přírodní produkt, který nijak neškodí zdraví a je biologicky odbouratelný. Izolační hmota z konopí má navíc minimální tepelné ztráty, odpuzuje škůdce a neplesniví, což z ní dělá prvotřídní izolační materiál.

Zlepšení půdy

Jak jsme již zmiňovali, samotné pěstování konopí má řadu pozitivních účinků na půdu, ve které tato rostlina roste. Mezi výhody, které pěstování konopí přináší, patří například fakt, že při jeho pěstování nejsou téměř třeba pesticidy a herbicidy, čímž se šetří životní prostředí. Kromě toho má konopí protierozní schopnosti a dokonce dokáže odčerpávat z půdy nečistoty, těžké kovy a další jedovaté látky.

Usazovaní uhlíků a nízká uhlíková stopa

Poslední užitečnou vlastností konopí, kterou si dnes zmíníme, je jeho schopnost zvýšit usazování uhlíku v půdě. To je důležité především z toho důvodu, že řada běžně pěstovaných surovin naopak přispívá svou vysokou uhlíkovou stopou ke zvyšování obsahu uhlíku v atmosféře, což je jednou z příčin změny klimatu. Konopí naopak dokáže zvýšit schopnost půdy tento přebytečný uhlík absorbovat.

Na co se nejčastěji využívá konopí ve stavebnictví?

Výhody použití konopí jako materiálu jsme si již shrnuli, pojďme se tedy podívat na jeho konkrétní aplikace v praxi, a to nejen ve stavebnictví.

Konopná izolace

Vzhledem k výborným izolačním schopnostem konopí je zřejmé, že nejčastěji je využíváno právě jako izolace. Ta se vyrábí z konopného vlákna a vyniká zejména tím, že zatímco v zimě izoluje, v létě naopak klimatizuje. Navíc je samotná manipulace s konopnou izolací naprosto bezpečná a bez škodlivých vlivů na lidský organismus, což se nedá říct například o již zmiňované skelné vatě.

Konopný beton

Dalším produktem z konopí, který našel využití ve stavebnictví, je konopný beton. Ten se vyrábí ze směsi konopného pazdeří (tedy vnitřní části stonku konopí), vody a hašeného vápna. Jedná se o opravdu revoluční materiál, jelikož je plně recyklovatelný, zároveň však nabízí výbornou zvukovou i tepelnou izolaci. Výhodou oproti běžnému betonu je také fakt, že izoluje sám o sobě, není tedy třeba další izolace. Kromě toho patří k jeho přednostem fakt, že velmi rychle tvrdne, čímž se zrychluje rychlost stavby.

Konopný nábytek

Konopí však není materiál vhodný jen pro stavbu domu – využijeme ho i při zařizování interiéru či exteriéru. Má příjemný přírodní vzhled, a proto je z něj často vyráběna obdoba ratanového nábytku či koberců, které se vyznačují dlouhou životností. Zároveň můžeme těžit i z dalších vlastností konopného vlákna, které je ohnivzdorné, antibakteriální a antistatické. 

Konopná lana

Dalším konopným materiálem, se kterým jsme se každý už někdy setkali, je konopné lano. Lana pletená z konopí se vyznačují především delší životností oproti polyamidovým a polyesterovým provazům a lanům. Kromě toho jsou odolné zásaditým látkám a organickým rozpouštědlům.

Lano vyrobeno z konopí

Konopný lak na dřevo rafinovaný

Poslední kategorií konopných produktů, kterou si dnes zmíníme, jsou konopné laky. Konopné laky na dřevo vynikají zejména vlastností, která je mimo jiné důvodem, proč na konopí není třeba používat pesticidy – obsahuje totiž látky odpuzující škůdce. Kromě toho se jedná o naprosto přírodní a biologicky odbouratelný produkt, který se navíc vyznačuje odolností proti nasáknutí vodou. Na druhou stranu však propouští páry, díky čemuž může dřevo dýchat a nedochází k hnilobě a plesnivění. Je třeba však mít na zřeteli, že konopný olej či lak není odolný vůči UV záření. Pokud tedy konopným olejem ošetřujete venkovní prvky, nezapomeňte je ošetřit i jiným, doplňkovým prostředkem.