Při zařizování ložnice dodržujte osvědčená pravidla
Ložnice patří k nejdůležitějším místům bytu. Měli byste v ní relaxovat, nabývat nových sil a duševního i fyzického klidu. Je také intimním místem obyvatel bytu. Kvalitní spánek, odpočinek a soukromí v ložnici budete mít tehdy, když bude ložnice pohodlná, útulná a bude z ní dýchat harmonie. K tomu je potřeba dodržet několik základních pravidel. Ta se netýkají jen výběru nábytku, ale také jeho uspořádání, velikosti a umístění místnosti, barev, doplňků a mnoha dalších záležitostí. Která pravidla je tedy možno označit jako základní?
Správné místo a dostatečná velikost
Máte větší prostory a více místností, takže si můžete vybrat, která místnost bude sloužit jako ložnice? Rozhodně by to měla být ta nejstudenější. Obecně by ložnice měla být orientována směrem na sever nebo východ. V případě směřování na východ je jisté, že ložnice bude dostatečně chladná i v létě a přesto bude do místnosti svítit slunce. Ložnice by měla být velká, aby v ní mohl volně proudit vzduch. V menších prostorách je vhodné řízené větrání, které poskytne člověku dostatek vzduchu pro noční dýchání.

Jak rozmístit nábytek
Základní vlastností ložnice by měla být vzdušnost. Rozhodně se nejedná o místo, na kterém uskladníte vše, co momentálně není potřeba. Pokud totiž toto pravidlo nedodržíte, vzniknou vám v ložnici oblasti, ve kterých bude prašno, budou zde bakterie a všudypřítomní roztoči.
I nábytkem šetřete, základem je postel, popřípadě noční stolek nebo polička. Velmi populární je postel z masivu, dřevo, zkrátka, do ložnice patří. V ložnicích často míváme také skříně s oblečením, ovšem pokud máte prostor, pořiďte si vedle ložnice šatnu a skříně umístěte tam. Ložnici už jen doplňte předměty, které vás budou pozitivně nabíjet. Může jít o různé dekorace, obrazy, fotografie a podobně. Váháte, zda do ložnice zakoupit koberec? Volba je mezi studenou podlahou nebo snadným úklidem. Většinou stačí malý kobereček těsně u postele.
Co do ložnice nepatří
Přejete si mít zdravou ložnici? Pak se zbavte elektroniky, která do ložnice rozhodně nepatří a vytváří elektronický smog. To znamená žádný počítač ani televize. Pokud televizi v ložnici mít musíte, nezapomeňte ji umístit do správné výšky, většina lidí televizi sleduje z postele. Omezte vše, co vydává světlo, ložnice by měla být co nejtemnější. Spánek je pak kvalitní a regenerace dokonalá. Nikdy si však v ložnici nebudujte pracovní koutek. Práce v ložnici vám naruší atmosféru odpočinku. Nepracujte ani v posteli. Ložnice má zůstat oázou ticha, klidu a relaxace. Pořiďte do ložnice závěsy nebo rolety, abyste dosáhli dokonalého zatemnění.
Kombinace materiálů a barev
Vybíráte materiál, který bude vaší ložnici vévodit? Určitě si vyberte přírodní. Dřevo, případně kombinace se dřevem jsou to pravé. Barvy zvolte zcela podle svého vkusu, důležité je, abyste se v ložnici cítili dobře. V každém případě by barvy měly být takové, aby uklidňovaly. Vybírejte především z odstínů chladných barev, které podpoří spánek a působí uklidňujícím dojmem. Syté barvy spánek narušují. Není-li ložnice světlá, zůstaňte u bílé barvy, evokuje čistotu, přitahuje světlo a podporuje relaxaci. Důležitou roli hraje i osvětlení, které celkový dojem podtrhuje. Většinou se volí jedno hlavní osvětlení a dále pak tlumená světla pro vytvoření soukromější atmosféry. Mohou to být lampičky, osvětlení ve zdech nebo nábytku. Pozor na LED osvětlení, které povzbuzuje aktivní činnost a snižuje potřebu spánku.
Nejdůležitější součástí je postel, matrace a rošt
Pro ložnice je nejdůležitějším prvkem a dominantou postel, která by měla stát v dostatečné vzdálenosti od okna i od topení, aby vás v průběhu spánku nerušilo ani teplo ani chlad. Čelo postele bývá vždy orientováno ke stěně. Kraje postele by měly být vzdáleny od stěn alespoň tři čtvrtě metru. Obvyklá výška postele se pohybuje kolem 40 cm, v této výšce nehrozí proudění studeného vzduchu od země. Patrové postele jsou zas příliš blízko u stropu, kde je teplo a vzduch vydýchaný. Délka postele se řídí rozměry spáče. Nešetřete na matraci, ta je pro kvalitu spánku nedůležitější, stejně jako rošt.
Kam s nábytkem v ložnici
To, že postel má být přibližně v prostředku jedné ze stěn, již víme. Mělo by jít o tu stěnu, ve které nejsou žádné dveře ani okno. Okno by mělo být po jednom z boků postele. Pokud se rozhodnete pro koberec, přizpůsobte ho velikosti a tvaru postele. Ve větší místnosti můžete mít menší koberce, v malých ložnicích bude vhodnější větší koberec. Pozor na umístění šatníku či skříně. Ženy většinou potřebují skříně větší, také vnitřní členění je odlišné. Do skříní se budou ukládat i další předměty, proto je potřeba plánovat více úložného prostoru. Zvažte, zda pořídit dveře posuvné nebo klasické, před těmi je nutné ponechat prostor na otevírání. Noční stolky patří k posteli a slouží k odložení drobných předmětů. V některých ložnicích stojí ještě kosmetický stolek se zrcadlem a židličkou.
Vsaďte na jednoduchost
V jednoduše zařízené ložnici bez rušivých vlivů se vám bud dobře odpočívat. Vytvořte si příjemnou a harmonickou atmosféru. K té vám napomohou i dobře zvolené barvy, útulnosti dosáhnete přírodními materiály a textiliemi. Nejde jen o závěsy a záclony, vhodnými doplňky mohou být také polštářky, přehozy na postel, deky a jiné. Obrazy se hodí na stěnu, u které je čelo postele. Vše pak doplní přímé i nepřímé osvětlení. Pohodlně si uspořádejte takévěci ve skříni. Ty, které používáte nejvíce, uložte do výše mezi rameny a pasem. Méně používané předměty dejte úplně nahoru nebo úplně dolů. Vaše pohodlí při manipulaci s šatstvem i dalšími předměty je důležité a přispěje k pocitu pohody, který by vám v ložnici určit neměl chybět.