Nejlepší brusný kotouč – jak vybrat

Brusný kotouč je praktický pomocník, se kterým můžete v dílně či v domácnosti provádět spoustu věcí. K jeho použití samozřejmě potřebujete úhlovou brusku. Pokud jí máte, dalším krokem je právě výběr správného brusného kotouče. Ten je nutné vybírat podle toho, co se chystáte s bruskou dělat. V opačném případě by vás výsledek vaší práce nemusel potěšit. Co tedy ovlivňuje jakost a určení brusného kotouče a jak vybrat ten nejlepší?

K čemu se brusný kotouč používá a o co se jedná?

Brusný kotouč je náčiní, které je určeno k použití na úhlové nebo stolní brusce.

S brusnými kotouči můžete opracovávat nejrůznější materiály – dřevo, kovy, asfalt, beton, kámen, žulu a spoustu dalších.

Co se týče jednotlivých činností, využití brusných kotoučů je široké – lze s nimi brousit a ubírat vrstvy materiálů, zahlazovat či odbrušovat sváry, čistit a brousit řezné hrany, ostřit pracovní nástroje, odhrotovávat povrchy nebo odstraňovat staré nátěry a rezavé vrstvy na různých površích.

Brusné kotouče se mezi sebou liší řadou faktorů – materiálem, ze kterého byly vyrobeny, materiálem, který se s nimi může brousit, jejich tloušťkou a průměrem, tvrdostí, hrubostí zrna, tvarem či materiálem jejich pojiva.

Všechny tyto údaje lze vyčíst z označení brusného kotouče. Před samotnou koupí tak musíte mít jasně stanoveno, co budete s kotoučem dělat a tomu také přizpůsobit jeho výběr. Neméně důležitý je také samotný typ brusného kotouče.

Jak vybrat brusný kotouč?

Nejdříve je samozřejmě nutné se rozhodnout, jaký typ brusného kotouče vlastně potřebujete. Každý má své specifické výhody a možnosti využití.

Typy brusných kotoučů

  • Běžné brusné kotouče – jde o klasický typ, jaký si hned vybavíte, pokud si představíte brusný kotouč. S těmito kotouči lze brousit cokoli, musíte ale vybrat ten správný podle parametrů, na které se níže v textu detailně podíváme.
  • Lamelové brusné kotouče – jde o verzi brusného kotouče, která má po obvodě navíc brusný papír seskládaný do tvaru vějíře. Tyto kotouče mají velmi univerzální použití, jejich výběr podléhá stejným pravidlům jako je tomu u běžných brusných kotoučů (hlavně určení a hrubost zrna). Lamely po obvodu kotouče zajišťují rovnoměrné broušení s minimem vibrací.
  • Vulkánfíbrové brusné kotouče – tyto kotouče se upevňují na podpěrný talíř a používají se nejčastěji na ručních elektrických bruskách. Při výběru opět platí pravidlo o hrubosti zrna, které dále určuje využití konkrétního kotouče. Nejčastěji se však vulkánfíbrové kotouče používají k opracovávání ocele a dalších kovů.
  • Rašplové brusné kotouče – jsou celkem specifickou kategorií. Svou strukturou připomínají běžnou rašpli, nejvíce se proto hodí k opracovávání a broušení dřeva, případně plastu.
  • Segmentové diamantové kotouče – tento typ kotoučů se používá k broušení těch nejtvrdších materiálů. Poznáte ho podle vroubkovaných vzorů po obvodu kotouče. Nejčastěji se využívají k broušení betonu nebo kamene.

Dále je pak při výběru brusného kotouče nutné zohlednit jeho technické specifikace. Najdete je přímo na kotouči, přičemž nejdůležitější je zkratka, která může vypadat například takto: T27 A36P-BF. Zde je řečeno téměř všechno, ale jak to rozluštit?

T27 označuje tvar a typ kotouče. Podle této zkratky poznáme, že jde o brusný zkosený kotouč (nejběžnější typ). Lamelový brusný kotouč může mít také označení T42. Kotouč s označením T41 nebude k broušení vhodný, protože se jedná o kotouč řezný.

Písmeno A nám prozradilo, že kotouč je vyrobený z korundu. Číslo 36 označuje hrubost zrna, písmeno P udává tvrdost kotouče a zkratka BF nám zase poví, jaký je materiál pojiva kotouče.

Pojďme se teď proto podívat na to, jaké údaje nebo čísla se v tomto označení mohou objevit a co to znamená.

Hrubost zrna brusného kotouče

Hrubost zrna je při výběru brusného kotouče asi nejdůležitějším faktorem. Číslo, které jí označuje, vlastně říká, kolik materiálu broušením odeberete. Čím větší je toto číslo, tím je kotouč jemnější a měkčí a úběr materiálu pomalejší. 

Čím tvrdší materiál chcete brousit, tím jemnější kotouč potřebujete. Hrubé kotouče, které mají číslo hrubosti zrna nejnižší, se používají tam, kde je potřebné odebrat větší množství materiálu nebo tam, kde nepotřebujete mít úplně hladký povrch. Vyplatí se také při práci na větších plochách, protože práce s nimi je rychlejší.

Pokud tedy budeme chtít rozdělit využití jemných a hrubých brusných kotoučů, bude to vypadat nějak takto:

  • Hrubé kotouče – měkčí kovy (měď, hliník), mazlavější materiály, opracovávání velkých ploch v případech, kdy nepotřebujeme hladký povrch.
  • Jemné kotouče – nutnost dosažení úhledného povrchu, tvrdé kovy, křehké materiály.

Hrubost zrna lze sice poznat podle barevného označení kotouče, spolehnout se na něho ale můžete pouze v případě, že nakupujete kotouče vždy od jednoho výrobce a toto barevné označení znáte. Různí výrobci své kotouče totiž často označují různými barvami. Při koupi brusného kotouče proto vždy raději nahlédněte do zkratky na jeho povrchu, není to nic složitého.

Materiál brusného kotouče

Materiál, ze kterého byl kotouč vyroben, najdeme v označení kotouče hned před hrubostí zrna. Můžeme se zde setkat s písmenem A, C, nebo zkratkou ZA.

  • A – kotouč z korundu. Většinou je určen pro broušení kovů.
  • C – kotouč z karbidu křemíku. Lze s ním brousit kámen, kovy, litinu.
  • ZA – zirkonový brusný kotouč. Nejčastěji se s jeho pomocí brousí litina.

Z materiálu ale nevyvozujte určení kotouče. To, co budete moci s vašim kotoučem brousit, najdete napsáno na druhé straně kotouče. Nejčastěji tam najdete nápis METAL (kotouče na broušení kovů), STEIN (broušení kamene) a INOX (broušení nerezavějící ocele).

Tvrdost brusného kotouče

Tvrdost kotouče se značí písmeny A až Z, přičemž A je kotouč nejměkčí a Z nejtvrdší. V naší zkratce je to písmeno P hned za označením hrubosti zrna, jde tedy o kotouč měkký, protože do písmene P najdeme pouze měkké kotouče. Rozmezí písmen Q-S označuje středně tvrdé kotouče, T-V jsou kotouče tvrdé a W velmi tvrdé.

Čím tvrdší je brusný kotouč, tím déle nám vydrží. Tento parametr je samozřejmě ovlivněn materiálem, ze kterého byl samotný kotouč vyroben.

Materiál pojiva brusného kotouče

Brusný kotouč může brousit díky tomu, že obsahuje jednotlivá brusná zrna. Tyto zrna musí být také spojena organickým či anorganickým pojivem. Často se setkáte s kotouči s keramickým (V), případně bakelitovým pojivem (B). Dále můžete objevit také magnezitová, pryskyřičná (R) či kovová (M) pojiva. BF v naší zkratce znamená, že pojivem je bakelit (B) vyztužený skelným vláknem (F).

Nejvíce křehkými kotouči jsou ty s keramickým pojivem, neumožňují proto takové otáčky. Celkem oblíbeným pojivem je naopak bakelit, protože je pružný, odolný proti tahu, čímž umožňuje vyšší otáčky a kotouč má také delší životnost.

Rozměry

Důležitým údajem o kotouči jsou také jeho rozměry. Opět je najdeme přímo na kotouči. Může to vypadat nějak takto: 125x6x22.23 mm. 

Zajímá nás hlavně střední údaj, jde totiž o tloušťku. Brusný kotouč poznáme podle toho, že má tloušťku alespoň 4 mm a více. V opačném případě jde o kotouč řezný.

Nejčastěji používanými a všestrannými brusnými kotouči jsou ty o tloušťce 4-6 mm. 

Z prvního čísla (125 mm) zjistíme, jaký má kotouč průměr. Větší kotouče se nám hodí spíše na broušení větších ploch.

Poslední číslo označuje průměr upínacího otvoru a je důležité proto, abyste kotouč mohli na vaši brusku vůbec připevnit.

Závěrečné shrnutí

Jak tedy postupovat při výběre toho nejlepšího brusného kotouče?

  1. Musíte si naprosto ujasnit, co s kotoučem budete dělat a podle toho vybírat. Kotouč vybraný pro nějaký účel nikdy neslouží k jinému účelu. Zničili byste ho.
  2. Nejdůležitější parametr, který výrazně ovlivní vaší práci, je hrubost zrna brusného kotouče. Musíte jí přizpůsobit tomu, co budete dělat. Pokud například budete do hladka opracovávat kamenné schody, budete potřebovat co nejjemnější kotouč (tedy číslo označení hrubosti musí být co nejvyšší). 
  3. Další velmi důležitý parametr, který nelze přehlédnout, je určení brusného kotouče. Vždy musíte vybírat také podle toho, co budete brousit. Nikdy pak s kotoučem nesmíte brousit jiný materiál. 
  4. Další parametry už nejsou tolik důležité, nicméně zajímat by vás také měly. Tvrdost například určí to, jak dlouho vám kotouč vydrží. V neposlední řadě se nezapomeňte podívat také na průměr upínacího otvoru kotouče, který si pořizujete. V opačném případě se vám nemusí podařit připevnit ho na vaší úhlovou brusku. 
Rate this post

Podobné příspěvky