Jak vybrat granule pro kočky
Máte v plánu pořídit si koťátko a chystáte pro něj vše potřebné? Chodí k vám toulavý kocour a vy tápete v tom, čím ho krmit, abyste mu neublížili? Poradíme vám, jaké krmivo je pro kočky vhodné, jaké granule koupit a čemu se naopak vyhnout. Pokud budete své kočce dávat kvalitní krmivo, snížíte tím do budoucna své výdaje za veterináře a také prodloužíte život svého mazlíčka.
Granule a jejich výhody
Granule mohou být hlavním nebo doplňkovým krmivem pro kočky. Jsou vždy složeny z masa, plnidla a případně dalších přísad. Jelikož jsou suché, musíte své kočce zároveň s granulemi podávat i dostatek vody. Granule se dobře skladují, dlouho vydrží, nejsou zbytečně drahé, neosychají, obsahují všechny potřebné živiny. Pokud Vaše kočka nemá ráda granule, určitě se podívejte na srovnání nejlepších konzerv pro kočky.
Koťata a granule pro ně
Koťata nekrmte granulemi pro dospělé kočky, ale pořiďte jim granule s označení Kitten (kotě) nebo označením Junior. Tyto granule mívají zpravidla více tuků a vitamínů. Granule jsou také menší, aby se pohodlně vešly koťatům do tlamičky. Teprve poté, co kotě vykastrujete, přejděte pomalu na krmivo s označením Adult. Pokud je kotě hodně hravé a živé, klidně krmte granulemi Kitten až do jeho roku.
Krmivo pro dospělé kočky
Dospělé kočky by určitě měly mít krmivo s označením Adult (dospělý). Tato krmiva obvykle obsahují vyšší podíl bílkovin. Na jejich obalech můžete najít i další označení jako Premium či Super Premium. Jedná se však pouze o označení, které granulím dává výrobce. Nějaká univerzální pravidla týkající se toho, co by takové krmivo Premium či Super Premium mělo obsahovat, neexistují. Vždy tedy čtěte složení!
Krmivo pro starší kočky
Pokud už vaše kočka není tak aktivní, má méně zubů nebo nějaké zdravotní problémy, vhodné je pro ni krmivo s označením Senior nebo Light. Granule bývají ve tvaru kroužku a lépe se koušou kočkám, které přišly o zuby. Toto krmivo také mívá uzpůsobený obsah minerálních látek a obsahuje větší podíl obilovin (plnidel) než krmivo pro aktivní kočky.
Krmiva pro kočky se zdravotními problémy
Pokud má vaše kočka nějaké zdravotní problémy, je třeba s ohledem na to i vybírat krmivo. Hypoalergenní granule jsou vhodné pro kočky, které trpí nesnášenlivostí na nějakou složku, která je běžná v klasických granulích. Často jejich součástí bývají i probiotika nebo prebiotika pro lepší trávení.
Pořídit můžete i granule bez obilovin. Ty jsou vhodné pro kočky trpící alergií na lepek. Někdy na nich najdete nápis Grain free.
Pokud chcete, aby granule vaší kočce zároveň sloužily jako prevence zánětu močových cest, pořiďte takové, které obsahují brusinky nebo borůvky.
Aby byly granule dobře stravitelné, hlídejte, aby obsahovaly prebiotika či prebiotika. Vyhýbejte se naopak chemickým konzervantům, barvivům.
Maso – sušené nebo čerstvé?
Ideální je, pokud je v granulích obsaženo sušené maso (ve složení hledejte slovo sušené nebo moučka). Maso by mělo být zastoupeno minimálně 30 %, čím více, tím lépe. Pokud je v granulích i maso čerstvé, mělo by být doplněno ještě sušeným. Masa bývá v kočičích granulích hodně, takže je na místě zajímat se i o to, v jakých podmínkách žila zvířata, která jsou zdrojem surovin.
Tip pro vás: Je-li na obalu granulí uvedeno, kolik procent sušeného masa granule obsahují, pak opravdu obsahují uvedené množství masa. U čerstvého masa tomu je ale jinak. U čerstvého masa je třeba odečíst cca 70 % vody, která se musí při výrobě granulí vysušit.
Plnidla
Granule nikdy nemůže být vyrobena pouze z masa, obsahovat musí i něco dalšího. Aby držela tvar, je třeba, aby v ní bylo i plnidlo (například brambory, rýže, amarant). Chcete-li se vyhnout alergenům, nekupujte krmiva se sójou, kukuřicí či pšenicí. Raději sáhněte po těch, kde je rýže, brambory, batáty, amarant, dýně, čočka. Pokud už granule obiloviny obsahují, určitě by jich neměly mít největší podíl. Negativně by pak mohlo být ovlivněno trávení vaší kočky.
Chcete-li pořídit kvalitní granule, hlídejte, aby plnidlo netvořilo velkou část složení. A pozor, někteří výrobci plnidla ve složení chytře rozepisují (například kukuřičný škrob, kukuřičná mouka, kukuřice), aby to vypadalo, že plnidla v granulích není tolik. Když ale sečtete procenta u jednotlivých rozepsaných položek, dojdete k vysokému číslu.
Jak poznat, že krmíte kvalitním krmivem
Nejdražší granule nebývají zároveň ty nejlepší a nejkvalitnější. Pokud chcete mít jistotu, že jste vybrali správně a krmíte svou kočku kvalitními granulemi, pozorně se na ni podívejte. Pokud má vaše kočka lesklou srst, pak je to proto, že má v jídle dostatek masa. Pokud má dobré trávení, můžete si být jisti, že v granulích nejsou odpadní produkty, ale pouze ty kvalitní.
Tipy na závěr:
Máte doma kotě i dospělou kočku? Krmte granulemi s vysokým obsahem masa. (Dospělé kočky nekrmte krmivem pro koťata, to raději naopak.)
Koupíte-li granule, kde je hodně obilovin a málo masa, může se vám na první pohled zdát, že ušetříte. Avšak takovýchto granulí vaše kočka spořádá mnohem více než granulí z kvalitního masa. Maso zkrátka zasytí lépe a rychleji.
Kupujete-li nové krmivo, vždy berte menší balení. Nikdy nevíte, zda krmivo vaší kočce sedne a nebude třeba přejít na jiné. Trávicí potíže se mohou objevit i po více než dvou týdnech.