Co to je světelné znečištění a jaké má dopady na svět okolo nás
Pojem světelné znečištění zní možná jako zvláštní slovní spojení. V dnešní moderní době však má své opodstatnění, a dokonce se jedná o poměrně závažný problém. Co to znamená a jaký vliv má světelné znečištění na životní prostředí i lidské zdraví?
Co je světelné znečištění
Světelné znečištění vzniká vlivem umělého osvětlení. V noci tak není přirozená tma, ale hlavně ve městech či některých průmyslových částech, to mnohdy svítí skoro jako za dne. A protože to je jev, který není normální, označuje se jako světelné znečištění. V poslední době je právě tento fenomén podroben zkoumání. Zjišťuje se, že přílišné umělé osvětlení v noci narušuje některé přírodní procesy, ale může mít i negativní dopad na lidské zdraví. A to je již poměrně znepokojivé. Naštěstí se v poslední době dostává této problematice pozornosti a pracuje se na řešení. Stejný jev může být označován jako výrazem světelný smog.
Jak světelné znečištění vzniká
Obecně světelné znečištění vzniká ve chvíli, kdy je okolí příliš ozářeno umělým zdrojem světla. Nejvíce je to viditelné právě ve městech, kde je na každém kroku veřejné osvětlení. Nejrůznější lampy, ale i reflektory či výkonnější světla, která jsou přítomná například v průmyslových areálech, tak způsobují právě světelné znečištění. To vzniká jejich špatným nastavením, nadměrným výkonem, ale i nadužíváním světelných zdrojů obecně. I přesto, že řada druhů osvětlení má svůj význam, některá nejsou až tolik nezbytně nutná. Konkrétně například masivní nasvícení reklam, ale i některé přehnané svícení u památek a podobně.
Obecné dopady a negativa světelného znečištění
Když jste ve městě, kde je všechno osvětlené, vlastně ani nemáte pořádně pocit, že je noc. Při pohledu na oblohu přes clonu světelného osvětlení nevidíte hvězdy. To je hlavní a na první pohled pozorovatelný rozdíl v porovnání například s odlehlou přírodní lokalitou, kde si můžete pohled na hvězdy pořádně užívat. Aby to ale nebylo tak jednoduché, má světelné znečištění celou řadu negativních stránek a dopadů na svět okolo nás. Konkrétně jde například o:
- vliv na noční přírodu
- vliv na lidské zdraví
- neekonomické a nadbytečné používání osvětlení
- absence pozorování noční oblohy
S rozvojem civilizace a zvětšováním obydlených oblastí je světelné znečištění stále aktuálním problémem. Je nutné cíleně pracovat na jeho snížení a před instalací každé lampy a svítidla se ptát, jestli bude mít opravdu požadovaný efekt a zda je dlouhodobě svítící světlo v daném místě opravdu nutné.
Zdravotní rizika pro lidi
Světelné znečištění sice není pro lidské zdraví tak potenciálně nebezpečné, jako například klasický smog nebo znečištění vod. I tak má ale jasné a již prokázané negativní dopady na zdraví. Problém nastává konkrétně u produkce hormonu melatoninu, který je zodpovědný za uvádění těla do spánku. Pokud se netvoří správně, dochází k poruchám usínání a negativně ovlivněna je celková kvalita spánku. Právě tvorba tohoto hormonu je ovlivněna tím, kolik světla dopadá na sítnici oka. To znamená, že v ideálním případě je tělo připraveno spát a zvyšuje produkci melatoninu ve chvíli, kdy zapadá slunce a pomalu nastává tma. Pokud ovšem do toho rozsvítíme nejrůznější osvětlení, zvýšíme tím celkové množství světla, takže tělo může mít pocit, že vlastně není potřeba tvořit melatonin, protože ještě nenastává typická noc.
A tak neustálé zdroje světla ovlivňují cykly v lidském těle a dochází ke špatné produkci hormonů spánku. To má v konečném důsledku vliv nejenom na spánek samotný, ale i na celkový psychický stav. Nekvalitní spánek dále znamená i celou řadu fyzických obtíží. Dostatečná produkce melatoninu funguje jako prevence proti rakovině. Poruchy spánku tak mohou mít svým způsobem vliv i na zvýšené riziko rozvoje rakovinného onemocnění.
Vliv na životní prostředí a přírodu
Už podle názvu světelného znečištění je jasné, že má svůj dopad i na přírodu a zvířata. Zdroje umělého světla zasahují do přirozeného denního rytmu denních živočichů a značně ovlivňují také noční zvířata. Právě zvířata se totiž řídí pomocí střídání dne a noci. Jejich vnitřní hodinky tak ladí vycházející slunce a jeho zapadání, po kterém následuje tma. Pokud však do tohoto systému přidáte umělé osvětlení, mohou i u zvířat vznikat problémy se spánkem a narušení jejich přirozených pochodů. Typické je to hlavně v místech, kde je umělé osvětlení vyšší intenzity, jako jsou města a podobně.
Konkrétně vypadá ovlivnění zvířat například tak, že hmyz je lákán světelnými zdroji, které jsou mnohdy smrtelnými pastmi. Ptáci jsou dezorientovaní a kvůli osvětlení si mohou plést noc se dnem, což je více vyčerpává. Není tak výjimkou, kdy u lampy veřejného osvětlení zpívá pták. Světelné znečištění může mít vliv i na kvalitu vody, kdy kvůli zdroji světla řasy a sinice pracují více intenzivně. Nadměrné světlo ale ovlivňuje například i rostliny a stromy. Týká se to vegetace uvnitř měst, kde je osvětlení na vyšší úrovni. Kvůli nadbytku světla tak stromy dříve raší nebo později opadávají. A to může mít negativní dopad na jejich celkovou vitalitu a prospívání.
Ekonomické hledisko
Nadměrné používání osvětlení, jeho nesprávné využití a volba starých technologií má dopad i na ekonomické hledisko takového svícení. Například výměna běžného pouličního osvětlení za úspornější LED variantu přináší hlavně ve větších městech dlouhodobou úsporu. Nemluvě o tom, že LED lampy svítí více na chodník a méně do prostoru, stejně jako intenzita světla bývá o něco menší. Světelné znečištění tak hraje roli i ve spotřebě elektřiny vynaložené pro svícení. Při omezení nadměrných zdrojů světla a jejich efektivnějším využití je totiž možné často poměrně výrazně snížit náklady. Ještě více je to patrné ve chvílích, kdy jsou ceny za elektřinu vysoko.
Způsoby pro omezení světelného znečištění
Protože je světelné znečištění problém, hledají se způsoby, jak ho co nejvíce omezit. Důležité je začít především ve městech, kde bývají výrazně osvětlené reklamní plochy, až příliš silně svítící pouliční osvětlení a podobně. A protože ve většině případů není možné světla úplně odstranit, je potřeba nahrazovat je šetrnějšími variantami. Například tím způsobem, aby světlo svítilo přímo na určené místo. K tomu pomohou vhodně tvarovaná svítidla s odpovídajícím výkonem a jejich správné nastavení. Existují přímo i specializované firmy, které vám mohou pomoci s návrhem takového svícení, které bude efektivní, ale nebude vytvářit příliš velké množství světelného znečištění.
Zásady správného svícení
Svůj podíl na světelném znečištění můžete mít i ve chvíli, kdy žijete pouze v bytě. V případě, že máte rodinný dům, nebo jste dokonce majitel firmy s větším výrobním areálem, je vaše stopa světelného znečištění ještě o něco větší. To s sebou však přináší příležitosti, jak tento problém ovlivnit tím správným směrem.
Základní pravidla správného svícení pro snížení světelného znečištění
- sviťte na místech a v čase, kdy je to nezbytně nutné
- vybírejte moderní svítidla
- roli hraje i výběr správného druhu svítidla a jeho instalace podle návodu
- při návrhu osvětlení se snažte dbát na maximální snížení světelného znečištění
Bez světla si dnes již nedokážeme představit běžný život. Osvětlené zahrady, vstupní dveře, příjezdové cesty a podobně. Tohle všechno je dnes již běžným standardem, ze kterého mnohdy nehodláme slevit. Naštěstí v kombinaci s moderní technologií je možné zvolit takový kompromis, který vám přinese požadovaný efekt, ale nezvýší nijak dramaticky míru světelného znečištění. Dobrým řešením mohou být i nejrůznější svítidla s pohybovým snímačem. Ta se zapnou jenom ve chvíli, kdy jsou opravdu potřeba, takže nijak výrazně nepřispívají k vytváření permanentního světelného znečištění. Jde tak o lepší variantu v porovnání se zahradními světly, která jsou pořád rozsvícená. Příjemným bonusem při výběru osvětlení s pohybovým čidlem je i nižší spotřeba energie.
Jak je světelné znečištění právně ošetřeno?
Protože je světelné znečištění opravdovým problémem, bylo nutné zakotvení této problematiky do zákona o ochraně ovzduší. Konkrétně jde o zákon 92/2004 Sb. Ten definuje světelné znečištění a přináší i pravidla, jak může například obec zakázat promítání světelných reklam či jiného nadměrného a nadbytečného osvětlení tam, kde není zrovna potřeba. Kromě toho je pojem světelného znečištění zakotven také v právech Evropské unie. Konkrétní úprava se však stále mění a rušivé osvětlení není příliš jasně definováno. I tak je v zájmu každého, aby využíval osvětlení zodpovědně
Světelné znečištění není pouze na zemi, ale i na obloze
Aby toho nebylo málo, dostává se světelné znečištění přímo na oblohu. Příčinou jsou nejrůznější družice vysílané do vesmíru. Ty vylučují menší či větší množství vlastního světla, čímž vytváří nadbytečné osvětlení přímo na obloze. V aktuální době se počet družic na oběžné dráze země zrychluje poměrně značným tempem, protože vznikají neustále nové ambiciózní projekty. Jedním z nich je například známý Starlink od Elona Muska, kvůli kterému na obloze přibylo přes 60 nových družic.