Každý z nás dobře ví, že rostliny potřebují kromě slunečního záření i živiny na to, aby mohly růst a dávat nám plody. Mezi nevyhnutné živiny každé rostliny patří i voda, která je v tomto extrémně suchém jarním období jakýmsi „nedostatkovým zbožím„. Každá rostlinka se potěší i malému obláčku, ze kterého zaprší, ale nikdy to není dost. Proto musíme v tomto ohledu přírodě pomáhat, a tak rostliny zaléváme vodou. Někdo na tento účel využívá běžnou pitnou vodu, jiný zase vyhloubenou studnu s čerpadlem. Dalším způsobem je využití dešťové vody, kterou můžeme zachytit a uschovat několika způsoby.

 

Mnozí zahrádkáři využívají systém okapů, a vodu ze střech zachycují do sudů na dvoře či zahradě. Sudy, které jsou obvykle jako nádrže plněné vodou, však mají omezený objem a jejich vzhled není zrovna nejideálnější pro pečlivě udržované zahrady. Do sudů se mohou snadno dostat různé nečistoty a způsobit tak rychlé znehodnocení vody hlavně během teplých letních dnů. Do popředí se tak rychle dostávají podzemní záchytné vodní nádrže, které s sebou nesou několik výhod a na trhu můžeme najít i více typů těchto akumulačních nádrží. Sběrný systém ale může být při všech druzích stejný.

 

Akumulační systém

K dosažení požadovaného výsledku a maximální využitelnosti dešťové vody potřebujeme něco víc než jen trubky někam do země a čerpadlo. Základem je nátok s různými filtračními prvky, které jsou velmi důležitou součástí systému. Zachycujeme dešťovou vodu ze střechy, která může cestou pobrat různé nečistoty, a proto je důležité tyto nečistoty zachytit a nepustit dále. Nedílnou součástí je akumulační nádrž jako hlavní rezervoár vody. Vodu musíme dostat i zpět na povrch, takže vodní čerpadlo je také samozřejmostí. V případě nouze je systém obvykle opatřen i bezpečnostním přepadem, který směřuje buď do vsaku půdy nebo do kanalizace.

 

Betonové nádrže

Jsou velmi častou volbou a dají se použít i při vysokých hladinách podzemní vody. Nevýhodou je však jejich hmotnost. Při koupi betonové nádrže je také nutné započítat do výdajů i dopravu a jeřáb, který položí nádrž na své místo a tyto částky nejsou zrovna nejnižší.

 

Svařované nádrže

Na výrobu těchto nádrží se používají polyetylenové desky. Velkým plusem tohoto provedení je poměrně nízká pořizovací cena, ale náklady za umístění mohou být opět o něco dražší, než by mnozí očekávali. Nádrže se doporučuje obetonovat i když to není nezbytné. Pokud se tento krok opomine, ve svarech může nádrž snadno prasknout. Na takový problém se často nevztahuje záruka, takže následuje složitý proces vlastnoruční opravy.

Plastové nádrže

Nejlepší poměr cena / výkon představují na trhu právě tyto nádrže. Jsou tak ideálním moderním řešením a v základě jsou některé vybaveny i teleskopickou přístupovou šachtou. Díky tomu můžete přizpůsobit výšku poklopu v závislosti na členitosti terénu či hloubce instalace nádrže. Vnější stavba nádrže zabezpečuje vysokou pevnost a nízkou váhu. Ve srovnání s betonovými nádržemi mají plastové dvacetkrát nižší hmotnost při stejném objemu. Plastové nádrže nevyžadují obetonování a lze je umístit i pod zpevněnou namáhanou plochu. Plastové nádrže se dají jednoduše napájet, což příjmu hlavně ti, kterým by nestačily konvenční velikosti nádrží.

 

Dešťová voda je skutečným klenotem přírody, který nám doslova padá na hlavu. Nevyužít tento klenot by od nás bylo přece jen dost hloupé. Dá se využít jako na zalévání, tak i v domácnosti- například při splachování nebo praní. V tomto případě je nutné vybudovat dva vodovodní okruhy, aby se nám nemíchala pitná voda s dešťovou. I na tuto problematiku však moderní technologie znají již několik řešení. Cesta k čistší domácnosti či zahradě, a hlavně k nižším požadavkům na peněženku, je tak o něco jednodušší.