Proč je dobré dodržovat pitný režim: Benefity pro vaše tělo

Že je voda základ všeho živého, nemusíme ani zmiňovat. Však i naše tělo je ze 60 % tvořeno právě vodou. Pokud málo pijete, budete pociťovat kromě žízně i další nepříjemnosti. S dehydratací se pojí bolest hlavy, únava, problémy s koncentrací, závratě i podrážděnost. Po delší době se nedostatečný pitný režim projeví i na pokožce, která bývá suchá, objevují se zácpy a hrozí infekce močových cest i ledvinové a močové kameny. Jenže kolik vody je tak akorát? A jak si pitný režim ohlídat?

Dostatečným pitím k lepší paměti i větší síle

Dostatečnou hydratací se buněčné membrány stávají propustnější a lépe přijímají hormony, živiny, a také se zbavují odpadních látek. Při dehydrataci je to přesně naopak, což poté vede k únavě. Pokud se chcete cítit energičtěji, je dostatečný pitný režim naprostý základ. Pomůže ale nejen s tělesnou výkonností, zlepší i tu duševní. V případě, že se nedokážete soustředit, zkuste místo kávy vypít nejprve sklenici vody. Ale pozor, abyste to s pitím nepřehnali. Příliš mnoho tekutin škodí ledvinám a odvádí potřebné minerály z těla.

Co a kdy nejlépe pít během dne?

Během dne vypijete pár doušků a doháníte to několika sklenicemi tekutin večer? Tím začnete stimulovat ledviny, které by večer měly být méně aktivní než během dne. V noci pak tělo nemůže tak dobře regenerovat, protože je zaměstnané filtrováním tekutin. Začněte pít ideálně už po probuzení, abyste se nastartovali hned ráno.

TIP: Mějte po ruce vždy láhev na vodu. Díky ní budete mít přehled, kolik jste toho už vypili a taky ji naprosto ekologicky doplníte vždy, když bude prázdná.

láhev s vodou

Kolik tekutin je tak akorát?

Pokud nevypijete 2,5 litru vody denně, jako byste nebyli. Tento údaj je tak zakořeněný, že ho bereme jako normu. Ale není to tak úplně pravda. Každý jsme jiný a máme také jiné nároky. Záleží na věku, váze, zdravotním stavu, teplotě okolí, na tom, jak moc se potíme i na vynaložené námaze. Jako pomůcku můžete použít výpočet, při kterém na každých 15 kg tělesné hmotnosti potřebujete přijmout 0,5 l tekutin. Vydělte svou váhu číslem 15 a číslo, které vám vyjde vynásobte číslem 0,5. Výsledek pak odpovídá přibližnému dennímu množství tekutin, které byste měli vypít, i když nevykonáváte žádnou náročnou činnost.

Co pít při zvýšené fyzické námaze a sportu?

Se zvýšenou fyzickou námahou z těla odchází více tekutin a s nimi i důležité minerály. K obyčejné vodě v takovém případě zařaďte minerálky nebo iontové nápoje, ve kterých je přijmete hned zpět. Minerály do těla dostanete také ovocnými nebo zeleninovými šťávami (návod, jak si vybrat toho pravého pomocníka najdete tady). Vhodné je pít zelené i různé bylinkové čaje. Naopak černý vynechte, protože odvodňuje.

Co (ne)pít, když chcete zhubnout?

Sycené a slazené nápoje jsou při hubnutí pasé. Stejně tak džusy z koncentrátu, nektary a podobně. Ideální je samozřejmě voda, kterou si můžete ochutit plátkem citronu, okurkou, mátou, zázvorem a podobně. Nápoj bude stále bez cukru, ale bude chutnat příjemně a pít ho budete s větší chutí než pouze čistou vodu.

džbán s vodou a citrónem

Tipy ke snadnějšímu dodržování pitného režimu

  • Stanovte si denní cíl a postupně si zapisujte, kolik jste toho vypili. Stáhnout si k tomu můžete i mobilní aplikaci, kterou máte stále u sebe.
  • Jezte jídla bohatá na vodu. Okurky, melouny, polévky, to vše se do pitného režimu počítá také.
  • Jakmile dopijete, připravte si další pití, ať ho máte po ruce. Časem si zvyknete popíjet během dne, aniž byste měli pocit, že se do toho nutíte.
5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky