Význam ekologie a zodpovědného chování k životnímu prostředí je známý již dlouhou dobu, v poslední době se však dere na skutečné výsluní veřejného zájmu a ovlivňuje již prakticky všechny oblasti lidské činnosti. Podnikatelé se tak snaží své zákazníky zaujmout i zodpovědným přístupem k výrobě a distribuci svých produktů. I proto se dánský pivovar Carlsberg rozhodl představit žhavou novinku – první papírovou pivní lahev na světě!

 

PROZKOUMAT

Věda ve službách pivařů

Na vývoji papírové lahve na pivo se podílí výzkumníci přímo z Carlsbergu. Od vývojáře obalových materiálu ecoXpac, z Fondu pro inovace Dánského království a místní univerzity. Jejich cílem je lahev, jejíž výroba minimálně zatěžuje životní prostředí, je recyklovatelná, biologicky odbouratelná, a samozřejmě zachová chuť i všechny ostatní důležité vlastnosti piva.

Současná verze je vytvořena z dřevitého vlákna, materiálu ne nepodobného tomu, který používáme pro balení vajec. Vnitřní stěna lahve však prozatím musí být potažena polymerní vrstvou. Právě tato vrstva zatím brání tomu, aby mohla být lahev nazývána stoprocentně ekologickou. I tak jde ale o velký posun vpřed, otázkou je, co na to pivaři.

Zajímavé, ale…

Většina sládků a pivařů se shoduje na tom, že z hlediska ekologie jde jednoznačně o zajímavý a užitečný nápad, pro pivo ale pro ně pořád zůstává obalem č.1 sklo. Právě skleněné lahve totiž umí dokonale zachovat chuť i aroma piva a současně jej umí udržet dlouho vychlazené. Co se chuti a aromatu týče, neměl by být problém ani u papírových lahví, v druhém ohledu ale papír tak dobrý není.

Carlsberg patří mezi pět největších pivovarů na světě a není vyloučeno, že nápadem s papírovou lahví inspiruje i ostatní a my se s ní budeme v obchodem setkávat stále častěji. Je také pravdou, že český způsob konzumace piva je specifický, a i když u nás papírové pivní lahve nepadnou na živnou půdu, v okolním světě se z nich stane hit. Pokud patříte k milovníkům zlatavého moku, je  na místě vývoj v této oblasti pozorně sledovat!

Foto: carlsberg.com

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *