|

Nejlepší olivový olej – jak vybírat

Kvalitní olivový olej je bez debat základem studené středomořské kuchyně. V obchodech je však k dostání opravdu široká nabídka nejrůznějších značek a typů olivového oleje, mezi kterými může být problém se zorientovat. Pokud jste až dosud vybírali kvalitní olivový olej pouze na základě vysoké ceny, jste na správném místě – v následujících řádcích se podíváme na kritéria, která by měl skutečně kvalitní olivový olej splňovat.

Jak vybírat kvalitní olivový olej

Přestože hlavním kritériem pro určení kvalitního olivového oleje by měla být především jeho chuť, barva a vůně, vzhledem k široké nabídce by se nám takové koštování nejspíš příliš nevyplatilo. Existuje naštěstí několik vodítek, která nám prozradí, jaká je kvalita daného olivového oleje.

Obsah alfa tokoferolů neboli vitamínu E

Jedním ze spolehlivých ukazatelů, že je olej kvalitní, je především jeho obsah výživných látek. Mezi ty nejdůležitější patří zejména alfa tokoferoly, známé také pod jménem vitamín E. Tento vitamín rozpustný v tucích je také důvodem, proč olivový olej řadíme mezi významné antioxidanty, které chrání náš organismus před volnými radikály a oxidativním stresem. 

Obsah vitamínu E bohužel z etikety nevyčtete, ale většinou je z hlediska jeho obsahu spolehnutí na kvalitní značky olivového oleje jako Monini, La Espaňola nebo Ballesta.

Pozor na obal a dobu expirace

Co však už můžeme poznat na první pohled, je obal a doba expirace. Ukazatelem kvality je především tmavá skleněná láhev. Ta chrání olej před nežádoucím světlem, které olej degraduje. Alternativou mohou být také nádoby plechové, obloukem se však vyhněte olivovým olejům v plastu. U dražších a dárkových produktů vás možná zarazí láhev z čirého skla, ta je však zpravidla doplněna dřevěným či kartonovým obalem, který pomáhá předcházet znehodnocení olivového oleje světlem.

Vyhněte se nefiltrovanému oleji

V posledních letech raketově vzrůstá popularita nefiltrovaných olejů. Jedná se však pouze o trend a snahu výrobců ušetřit na procesu filtrace. V praxi totiž nefiltrovaný olej neznamená více živin či větší prospěšnost našemu organismu. Právě naopak. Pokud používáte olej na smažení či grilování, nečistoty v oleji rychle připalují.

Výroba olivového oleje

Zkontrolujte zemi původu

Pokud chcete koupit skutečně kvalitní olivový olej, hledejte na obalu zemi původu. Zbystřete v případě, že je uvedena pouze fráze „Směs olivových olejů pocházejících z EU“. V překladu to znamená, že výrobce skupuje ty nejlevnější (a nejméně kvalitní) oleje napříč Evropou, následně je smíchá a vylepší jejich chuť, vůni i barvu celou řadou chemických aditiv, barviv a dalších úprav.

Vyšší cena nemusí znamenat vyšší kvalitu

Jak jsme naznačili v úvodu, vysoká cena nemusí vždy vypovídat o kvalitě olivového oleje. Je asi logické, že v nižších cenových kategoriích příliš kvality nenajdeme, bohužel to platí i o některých dražších produktech. Vždy proto kontrolujte výše uvedená kritéria, případně hledejte jakostní certifikáty třetích stran.

Jak číst etikety na olivovém oleji

Pokud jste už v supermarketu někdy zamířili do sekce s olivovými oleji, nejspíše vám neuniklo, že jsou zpravidla označovány jako virgin, tedy panenský. Často se také můžeme setkat s pojmem extra panenský, případně mild nebo classic. Co však tato označení znamenají v praxi?

Nejznámější z těchto pojmů, tedy označení panenský čili virgin, potažmo vergine, jednoduše označuje olivové oleje lisované za studena. To znamená, že neprošly žádným rafinačním procesem, díky čemuž si uchovávají všechny zdraví prospěšné živiny. Mezi ty patří například již zmiňovaný vitamín E, případně také mononasycené mastné kyseliny a omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Olivový olej, jako skvělý pomocník v kuchyni

Co se týká jednotlivých stupňů označení, tedy třeba extra virgin, to neznačí odlišný způsob lisování, nýbrž jiný stupeň kyselosti čili acidity. Obecně se dá říci, že kyselost by neměla přesáhnout 0,8 %. Pokud bychom změřili kyselost u těch nejluxusnějších olivových olejů, pohybovala by se kolem čísla 0,1 %. Při nákupu běžného olivového oleje nám stačí informace, že nižší aciditu mají extra panenské olivové oleje.

Označení mild a classic nemají nic společného ani s kyselostí, ani se způsobem výroby. Určují, do jaké míry má olej chuť typického olivového oleje. Standardem je kategorie classic, pojem mild zase označuje chuťově méně výrazné oleje, které jsou vhodné do některých receptů.

Je lepší panenský olivový olej, nebo rafinovaný?

Kromě panenského, tedy za studena lisovaného olivového oleje, se můžeme setkat také s tzv. rafinovaným olejem. Do této kategorie řadíme takové olivové oleje, které byly získány extrakcí pod tlakem za vyšších teplot. Většina z nás si intuitivně spojuje rafinaci a další průmyslové zpracování potravin s něčím negativním, to však nemusí být nutně pravda. Přestože rafinace skutečně znehodnocuje některé živiny, na druhou stranu také olej zbavuje nežádoucích kontaminentů, jako jsou pesticidy, nečistoty, voda a další látky. 

Co se týká použití, extra panenský olivový olej využijete zejména ve studené kuchyni, například na zálivky, saláty či dressing apod. Na vaření ho pokud možno nepoužívejte – nejen, že vysoké teploty znehodnocují výživné látky, ale navíc je mění v látky zdraví škodlivé. Na vaření s klidným srdcem použijte rafinovaný olivový olej, který se při vyšších teplotách nepřepaluje. 

Dávejte si pozor na falešné olivové oleje

Jak už to u potravin bývá, ne vždy je produkt přesně takový, jak ho inzeruje prodejce. Pokud nebudeme věnovat dostatečnou pozornost etiketě, můžeme si v domnění, že kupujeme kvalitní olivový olej ze Španělska, koupit olej, který byl v dané zemi pouze naplněn do lahví. V praxi to znamená, že olej nemusí dosahovat deklarované kvality, jelikož neprošel danými laboratorními analýzami. 

Ještě horší scénář nastává v případě, kdy výrobce přimíchal do olivového oleje levnější sójový či semenný olej. Nejen, že takovýto olej nemůžeme považovat za olivový, ale navíc může u nic netušících zákazníků alergických na semena vyvolat nebezpečnou alergickou reakci. 

Kupovat kvalitní a ověřené značky se proto rozhodně vyplatí. Jednoduše se vyhněte značkám, které nenabízí extra panenskou kvalitu, případně na etiketě hledejte datum sklizně a název farmy, na které byly olivy vypěstovány. Dobrým ukazatelem mohou být také nejrůznější známky kvality, jako například PDO, COOC Certified Extra Virgin nebo DOP. 

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky