Chlorella v poslední době čím dál více získává na popularitě. Jelikož je zdravý životní styl včetně šetrného přístupu k přírodě aktuální trendem a chlorella se řadí do kategorie zdravé výživy, tak se lidem pomalu ale jistě dostává do podvědomí. Je pravděpodobné, že jste o ní už někdy slyšeli. Mnozí z vás ale na druhou stranu jistě ani v nejmenším netuší, co vlastně chlorella je, jaké má účinky a proč je vůbec označována jako zdravá výživa. A jak už tomu často bývá, kvůli různým dezinformacím chlorelle bývají přisuzovány účinky, kterými ve skutečnosti nedisponuje. Pojďme si věci uvést na pravou míru.

Chlorella

Co to vlastně chlorella je?

Chlorella je rod jednobuněčných sladkovodních řas, který byl poprvé popsán v 19. století, ale jeho existence se datuje až dvě miliardy let zpět. Existuje mnoho druhů a poddruhů, které lze rozlišit pouze na základě důkladné vědecké analýzy. Pro běžnou spotřebu člověka se využívá druh zvaný chlorella pyrenoidosa. Chlorella obecně obsahuje velké množství chlorofylu, tedy zeleného pigmentu, který se vyskytuje v rostlinách, sinicích a také právě v řasách. Chlorofyl je látka, která způsobuje zelené zbarvení rostlin a umožňuje jim vykonávat fotosyntézu, tedy činnost, při které rostliny vytváří kyslík, a která je nezbytná pro veškerý život na planetě Zemi. Název chlorella vychází z řeckého slova „chloros“, což česky znamená „zelený“, proto se chlorella také často označuje pouze jako „zelená řasa“.

Chlorella je ceněna zejména pro to, jaké látky obsahuje a také pro své blahodárné účinky pro lidské tělo zmíněné níže. Obsahuje bílkoviny, vitamíny (zejména B12 a C) a minerály, mastné kyseliny, vlákninu a železo. Tento dlouhý výčet prospěšných látek je důvodem narůstající popularity chlorelly, především ve veganské a vegetariánské komunitě. Chlorella je totiž díky vysokému obsahu bílkovin a železa schopna efektivně nahradit potraviny živočišného původu. Je možné ji získat ve formě čistého chlorellového prášku či ve formě tablet. Častěji užívané a dostupnější jsou u nás tablety.

 

Jaké má chlorella účinky?

Některé z účinků chlorelly byly naznačeny již v předchozím odstavci. Kromě schopnosti kvalitně nahradit produkty živočišného původu má ale chlorella spoustu dalších pozitivních účinků. Pojďme se podívat na jejich přehled:

  • DETOXIKACE

Vláknina je významnou složkou potravy. Bývá označována jako tzv. nestravitelná složka, v našem těle bobtná a vyvolává efekt zasycení. Vláknina sama o sobě je nadána schopností vyprazdňovací. Právě díky obsahu vlákniny je chlorella schopna vyčistit náš trávicí trakt. Ve střevech na sebe poutá nepotřebné toxické látky, které vyvádí z těla pryč. Kromě škodlivých látek je také schopna na sebe navázat těžké kovy, jakým je třeba olovo, čímž naše tělo velmi účinně chrání. Díky silné detoxikační činnosti může chlorella při prvotním užití způsobovat jemnou bolest hlavy či nadýmání.

 

  • POSÍLENÍ IMUNITY

Při dlouhodobějším užívání chlorelly se zcela jistě projeví také zlepšená obranyschopnost těla neboli imunita. Imunita je přirozená schopnost těla bránit se vůči škodlivým vlivům, ať už pochází z vnějšího prostředí či se vytvoří v prostředí vnitřním, tedy přímo v našem těle. Chlorella obsahuje již zmíněný vitamín C, který zvyšuje produkci interferonu – látky přirozeně zlepšující naši imunitu.

 

  • BOHATÝ A ČISTÝ ZDROJ ŽIVIN

Chlorella se pěstuje v tekutém prostředí, nejčastěji ve speciálně vyhrazených bazénech v Japonsku a Taiwanu. Vyrůstá ve vodě bez toxinů a stopových prvků dalších chemických látek. V dnešní době chemické výroby je tento způsob pěstování ojedinělý a chlorella je proto velmi čistým zdrojem všeho důležitého pro naše tělo. Nejvíce doceněna je vegetariány a vegany, kteří s její pomocí kvalitně nahrazují bílkoviny živočišného původu, doplňují vitamíny a získávají prospěšné aminokyseliny.

 

Závěrem

Dá se říci, že se chlorella v poslední době stala módním produktem, což leckomu nemusí býti po chuti. Pravdou ale je, že obsahuje spoustu prospěšných látek a při pravidelném užívání může být našemu tělu užitečná. Je jen na vás, zda chlorellu začnete využívat, žádné vedlejší účinky nebyly prokázány, proto je považována za nezávadnou. Vždy je ale důležité použít zdravý rozum a pokud byste pozorovali, že vám její užívání nedělá dobře, nemusí to dělat jen kvůli tomu, že se to právě teď nosí.