Jaké membrány hledat v turistických bundách?

Při výběru turistické bundy je třeba zaměřit se na několik klíčových vlastností, mezi které patří odolnost vůči vodě, prodyšnost a celková funkčnost. Membrány ve větrovkách a bundách hrají zásadní roli ve schopnosti odolávat vodě a větru a současně umožňují odpařování potu a udržení ideální tělesné teploty.

Co je to vlastně membrána

Membrána je tenká, pružná a polopropustná vrstva, která má za úkol odvádět pot a nepropouštět vítr a vodu. Nejčastěji se na látku nanáší z vnitřní strany a tak ji na oblečení nepostřehnete. 

Kvalitní membránovou bundu by měl mít doma každý, kdo se věnuje lyžování, snowboardování nebo horské turistice, říká Marie Krauzová z Krauzovi na cestách, které na  cestách pořádná bunda nikdy nechybí v batohu.

Jak membrána funguje

Membrány můžeme rozdělit na:

  • mikroporézní – mají drobné trychtýřovité kanálky, které propouštějí vodní páru a tvoří nepropustnou ochranu proti dešti a sněhu, tělu poskytují voděodolnou a větruodolnou ochranu, nejsou strečové, aby se drobné dírky nezvětšovaly a nezmenšovaly
  • neporézní – pomocí absorpce a difúze absorbují vodní páru a následně ji uvolňují ven, nejčastěji se používají v zimní nebo trekové obuvi, protože jsou velmi odolné proti mechanickému poškození a znečištění, jsou strečové

Typy membrán

Sportovní a turistické oblečení jako jsou softshellové bundy nebo bundy na horskou turistiku  vybavené membránou skvěle odolají dešti, sněhu, silnému větru i nízkým teplotám. S jakými membránami se můžeme setkat?

Gore-Tex

Gore-Tex je porézní membrána, která se laminuje na látku, kterou následně kupují výrobci oblečení. Asi nejznámější membrána na trhu.

Gore-Tex vyrábí:

  • odolné membrány
  • extrémně prodyšné membrány
  • lehké membrány

Drilite

Membrána Drilite je neporézní a vyvíjí ji firma Mountain equipment. Membrána je přizpůsobena horským podmínkám a vyšší zátěži, je velice prodyšná a kvalitní.

Dermizax

Neporézní membránu Dermizax vyrábí japonská společnost Toray, která patří k předním výrobcům ve svém oboru. Všechny membrány značky Dermizax jsou neporézní a strečové. Používá ji například známá značka Ortovox. 

eVent

Membrána známá svou vysokou prodyšností a dobrou odolností proti vodě. Voděodolnost je podobná jako u Gore-Texu.

HyVent

The North Face má patentovanou technologii HyVent, která nabízí voděodolnost a prodyšnost vhodnou pro běžné podmínky.

Čtěte: Tip: Co si sbalit na hory.

Parametry membrán

U membrán by nás měly zajímat hlavně dva parametry, to jak je turistická bunda prodyšná a jak moc je voděodolná.

Hodnota vodního sloupce – nepromokavost

Nepromokavost je parametr, který udává, jak velký tlak vody je potřeba k tomu, aby materiál protekl. Uvádí se v hodnotách milimetrů vodního sloupce.

  • 3 000 mm – lehký déšť a vítr, vhodné na běhání, jízdu na kole nebo turistiku
  • 5 000 mm – mírné srážky a nízké teploty, ideální na horské túry
  • 10 000 mm – silné deště, chlad a nárazový vítr, hodí se na treking nebo lyžování
  • 20 000 mm – velmi silné srážky, nízké teploty a vítr, používá se zejména u profesionálních sportovců

Prodyšnost

Prodyšnost určuje, jak rychle zvládne oblečení odvádět pot od těla. Jednotkou prodyšnosti je g/m2/24h, která udává, kolik gramů vody se přenese na jeden m2 látky za den.

Prodyšnost bundy by měla být alespoň 10 000 g/m2/24h (tuto hodnotu vyprodukuje lidské tělo během chůze). Při aktivnějším pohybu by měla být tato hodnota až dvojnásobná.

Laminování membrán

Membrány se dále rozlišují podle typu laminace na:

  • 2L – dvouvrstvá laminace, vnější vrstvu tvoří látka, vnitřní vrstvu membrána, nejčastěji se používá u levnějších produktů
  • 2,5L – dva a půl vrstvá laminace – základ tvoří opět látka a membrána, z vnitřní strany je přidán nástřik nebo jiná úprava, která slouží k mechanické ochraně vrstvy s membránou, používá se hlavně u lehkých bund
  • 3L – třívrstvá laminace, materiál tvoří tři vrstvy – membrána a z obou stran nalaminovaná látka, velice odolný typ, používá se proto u oblečení do nejnáročnějších podmínek, vyšší pořizovací cena

Co je to DWR?

DWR – durable water repellent, úprava kterou má všechno membránové oblečení. Díky této úpravě jsou materiály odolnější, membrána nepropouští vodu a voda je navíc odpuzována. Zda má vaše oblečení DWR úpravu poznáte jednoduše podle toho, že se na něm tvoří kapky, které se nevpíjí, ale stékají dolů.

Zvažte, kde budete bundu používat

Správná volba membrány v turistické bundě závisí na konkrétních potřebách a podmínkách, ve kterých bude bunda používána. Gore-Tex, eVent, Drilite, Dermizax nebo HyVent,  představují jen špičku ledovce v moři dostupných technologií. Pro správnou volbu je důležité vzít v úvahu typ aktivity, četnost používání a klimatické podmínky, ve kterých se budete pohybovat.

Rate this post

Podobné příspěvky